среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało fachowym ślepiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało fachowym ślepiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, lekkiej obróbce a także względnie atrakcyjnej cenie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza lub wstępnie ociosuje, stawia na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy sztachety z PCV na plot i furtę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany spoiwem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor głazów na sztacheta plastykowe na ogrodzenie i furtę ze sztachetek, przybierają one wtedy przeróżne tony czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak ogromnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można też ciąć na sześciany o regularnych kształtach, użytkowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je rozdzielać przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nierównych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta z PCV z Rydułtowy stosuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na ploty PVC na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże po największej części do stosowania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru oraz naszych zamiłowań forma kamiennych tafel może być rozmaity – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki a także sztacheta z plastiku na ogrodzenie i furtę ze sztachet wznosi się z skał przeróżnego obrysu, zestawionych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje spośród kawałków o nieproporcjonalnych konturach, wypada je adekwatnie zestawiać tzn. tak, tak aby kształt każdego kolejnego łączył się z uprzednim. Żeby takie płot było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły lub pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur błyskawicznie niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają też mchem oraz glonami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane fabryki zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий