понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie inaczej jak kto woli żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków pełnia role ogrodzenia, lecz często służą także za dekoracje. Zazwyczaj takie sztachety z plastyku z Bełżyc stawia się w słonecznych miejscach, w których ekspresowo wzrastają oraz mocno gęstnieją. Co niemiara szyku maja również takie rosnące ploty, które wiodą przez osłonięte zaułki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przejrzysta gdzieniegdzie plątanina gałązek bądź kwiatami konstruują zajmujące wzrok obrazki, a ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , powoduje iż nawet krótki spacer nieopodal takiego parkanu wycisza a także uspokaja.


Projektując plot z żywopłotu, powinno się uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki które dominują w skwerze, również nasze preferencje i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko również bujnie rozkwitają, lecz wymagają tez dużo przestrzeni. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe sztachety Winylowe z Kolna mogą być nadzwyczaj cienkie, aczkolwiek wypada je cyklicznie przycinać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty zakupu roślin na plot.Jest zatem nad czym się myśleć, dlatego ze takie plot zakłada się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


Na ogól zadowalający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on wiele walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze wytrzymuje porę suchą,
•ekspresowo rośnie,
•regularnie podcinany pięknie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek konstruuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga lśniąca - jesienią bajecznie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją formować wyłącznie od strony widocznej, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Ogromnie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta plastykowe stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posesji. O ile mamy sporo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy by nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий